1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. İşkur’dan Engelli ve Eski Hükümlülere Müjde

İşkur’dan Engelli ve Eski Hükümlülere Müjde

Manisa Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü V. Eşref Aslan engelli ve eski hükümlü olup hibe projesi hakkında detaylı açıklamada bulundu.

2487700_810x458

Eşref Aslan tarafından engelli ve eski hükümlü olup, kendi işini kurmak isteyen bireyler için, hibe proje desteklerine 8 Haziran – 17 Temmuz 2020 tarihleri arasında başvuru yapılabileceği bildirildi.

KENDİ İŞİNİ KURMAK İSTEYENE FIRSAT

Eşref Aslan açıklamasında hibe detaylarına da yer verdi. En az %40 oranında engelli raporu olan kişilere, 65 bin TL’ye kadar destek verileceğini de sözlerine ekledi.

İl Müdürü Aslan hibeden yararlanmak isteyen engelli vatandaşların projelerini mevzuata uygun olarak, ‘Engelli Çalıştırmayan İşverenlerden Tahsil Edilen Ceza Paralarını Kullanmaya Yetkili Komisyona’ sunulmak üzere 17 Temmuz 2020 tarihine kadar İl Müdürlüğüne sunmaları gerektiğini belirterek, konu ile ilgili detaylı bilgi edinmek isteyen vatandaşların http://www.iskur.gov.tr internet adresinden, ‘Duyurular’ bölümüne girerek ‘Kendi İşini Kurma Projeleri Başvuru Rehberinden’ faydalanabileceklerini ifade etti..

45 BİN TL DESTEK

Aslan, “Engelliler için İş yeri kuruluşu için yapılan resmi işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar ve sigorta gibi masraflar için belge karşılığı olmak üzere en fazla 5 bin TL, sözleşme imza tarihinden sonra 12 ay süre ile belge karşılığı olarak işletme giderlerinin yani su, elektrik, iletişim, ısınma, kira ve tanıtım gibi giderlerinin en fazla %60’ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 15 bin TL, sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı ile ilgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, ofis malzemesi gibi maliyetler için vergiler dahil en fazla 45 bin TL hibe desteği sağlıyoruz.” açıklamasında bulundu.

ESKİ HÜKÜMLÜLER İÇİN AVANTAJ

Eski Hükümlüler için verilen desteği de açıklamalarına ekleyen Aslan şu ifadelerde bulundu: “Adalet Bakanlığının ilgili birimleri tarafından yapılan başvuru sonrasında bütçe imkanları doğrultusunda kaynak tahsis edilmesi uygun görülen projelere vergiler dahil en fazla brüt asgari ücretin 15 katına kadar kurulacak iş yeri için gerekli olan giderleri kapsayan ‘kuruluş desteği’ verilecektir.”

SON BAŞVURU TARİHİ 17 TEMMUZ

Aslan engelli projelerinin, proje sahipleri tarafından, eski hükümlü projelerinin ise, Denetimde Serbestlik Müdürlükleri veya Koruma Kurulu aracılığıyla İl Müdürlüğüne veya Hizmet Merkezlerine sunulacağını belirtti. Aslan, “Bu kapsamda gerek kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlü bireylerin, gerekse korumalı iş yeri kapsamında zihinsel ve ruhsal engelli bireyleri istihdam etmek isteyen işverenlerin projelerini hazırlayarak en geç 17 Temmuz 2020 tarihi mesai bitimine kadar il müdürlüğümüze veya en yakın hizmet merkezine ulaştırması gerekmektedir.” dedi.


Yorum Yap

Yorum Yap