1. Ana Sayfa
 2. Engelli Hakları
 3. Evde Engelli Bakım Maaşı Alabilmenin Yolları

Evde Engelli Bakım Maaşı Alabilmenin Yolları

Engelli bireylerin ailelerine yardım olarak evde engelli bakım maaşı alabilmenin bazı yolları vardır. Sizler için evde bakım maaşı almanın yollarını inceledik.

Evde Engelli Bakım Maaşı

Evde engelli bakım geliri almak,engelli bir yakınının bakımını üstlenen ve istenen prosedürleri, şartları sağlayanlar için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sağlanmış olan hizmettir. Evde engelli bakım maaşı alabilecek olan kişiler şu şekilde belirtilmiştir:

 • Günlük hayatında başkasının yardım ve bakımı olmadan geçinemeyecek kişiler,
 • Yeme, içme, temizlik vb. temel ihtiyaçlarını gideremeyen bireyler,
 • Sağlık Kurulu Raporu’nda “Ağır Özürlü” ibaresi bulunan vatandaşlar için ona bakacak kişi tarafından başvuru yapılabilmektedir.

Devlet tarafından verilen bu yardım ödeneği, engelli bireylerin yakınlarına verilerek bakım sürecinin daha kaliteli işlemesini sağlamayı amaçlar. Bakıma muhtaç kişilerin yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla maddi destek sağlanmış olur.

Evde Bakım Parası Şartları

 Evde bakım maaşı koşulları, kişi ve kişinin aile bireylerince sağlandığı takdirde hastanın ne kadar bakıma muhtaç olduğu değerlendirilerek başvuru işlemi sonuçlanır. Engelli bakımının daha iyi şartlarda yapılabilmesi adına verilen destekten yararlanabilme şartları şu şekildedir:

 • Evde bakım aylığından yararlanacak ailenin gelir kriterlerine uygun olması ve hane halkının kişi başı gelirinin asgari ücretin 2/3’ünü geçmemesi gerekir. Bu şekilde hesaplanan tutar 967.27 TL olmaktadır.
 • İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı Sağlık Kurulu bulunan herhangi bir hastaneden yardıma muhtaç olan kişinin “ağır engelli” olduğuna dair rapor alınması gerekir.
 • Engellilik oranının %50 ve üzeri olması gerekir.
 • Hasta kişi için raporda belirtilecek olan engellilik oranına göre kurum tarafından durum değerlendirmesi yapılır.

 Evde Engelli Bakım Maaşı Başvuru Belgeleri

 Evde bakım geliri başvuru evrakları,Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na iletilerek başvuru gerçekleştirilmektedir.

 • Engelli ve bakıcı olarak gösterilen kişilerin kimlik fotokopileri
 • Devlet Hastaneleri’nden alınabilen ağır özürlü olduğunu gösteren sağlık kurulu rapor ya da fotokopisi
 • Engelliye ait 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Engellinin öğrenim durumunu gösteren belge
 • Engellinin vasisi varsa vesayet ya da vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararı
 • Anne babanın boşanmış olması halinde boşanmaya ilişkin mahkeme kararı
İlgili Yazı

Engelli Memur ve İşçi Alımı Nasıl Yapılıyor?

Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

 Evde bakım geliri tutarı, 2019 yılı Ocak-Haziran ayları arasında 1.305 TL olarak ödeniyordu. 2019 Temmuz’dan itibaren 1.384 TL olarak vatandaşlar bu destekten yararlanabilmektedir. Evde Bakım aylığı, her ayın 15-31’i arasında hesaplara yatırılır. Kurum tarafından 2019 Ağustos ayında 513.000 bakıma muhtaç engelli için 711 milyon kaynak aktarılmıştır.

Evde Bakım Maaşı Yatan İller 2019

 Evde bakım aylığının yatırıldığı iller,4 Eylül 2019 tarihi itibariyle Aksaray, Kırklareli, Amasya, Edirne, Tokat, Samsun, Afyonkarahisar, Antalya, Hayat Bolu, Sakarya, Adıyaman ve Kırşehir’dir. Bakanlık tarafından il il yatırılan evde engelli bakım maaşı sorgulama işlemi, e-Devlet sistemi üzerinden ya da SMS yoluyla gerçekleştirilebilir.

 • E-Devlet Sistemi ile sorgulama yapıyorsanız “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasınız ziyaret ederek işlem yapabilirsiniz. Sisteme kayıtlı olanlar, e-devlet şifresi ve kimlik numaralarını kullanarak giriş yapmalıdır.
 • Bakım aylıklarını, Ziraat Bankası aracılığı ile alıyorsanız “BAKIYE” yazarak 4747’ye kısa mesaj atmanız halinde 1 smsücreti sonucunda işlem yapabilirsiniz.

Evde Bakım Hizmetleri

 Evde sağlık hizmeti, Sağlık Bakanlığı tarafından hastalara teşhis ve tedavi sonrasındaki bakım sürecinde sağlanır. Evde engelli bakım maaşı almanın yanı sıra evde kalan, tedavisi ve bakım süreci devam edenler, ailesi tarafından bakımı gerçekleştirilmeyenler bu hizmete de başvurabilmektedir. Başvurmak için 444 3 833 numaralı telefon hattı aranabilir ya da “Evde Sağlık Hizmeti Başvuru Formu” doldurulur.  Koordinasyon merkezi, başvuruyu ön değerlendirmeden geçirir ve uygun olan bir birim ya da aile doktorunuzu bunun için görevlendirir.

 


Yorum Yap

Yorum Yap