1. Ana Sayfa
  2. Engelli Hakları
  3. Engelli Sayılmak ve Engelli Raporu Alabilmek

Engelli Sayılmak ve Engelli Raporu Alabilmek

Engellilik doğrudan ya da sonradan her insanın başına gelebilecek bir durumdur fakat engelli sayılmak ve engelli raporu alabilmek için bazı şartlar vardır.

engelli-sayilmak-ve-engelli-raporu

Engelli olup raporu almak bireyin devlet tarafından verilmiş yan haklardan ve hizmetlerden yararlanmasını sağlayabilir. Ancak bu hakların tamamından her engele sahip vatandaş yararlanamayabilir. Eğer raporda belirtilen engellilik oranı %40 veya üzerindeyse devletin sağladığı bütün imkanlardan faydalanma hakkına sahiptir. Eğer engelli bireyin özür oranı %20 ve %40 arasındaysa hakların bir kısmından, özel eğitşm imkanı gibi, yararlanabilir.

Engelli sayılma ve engelli raporu konusunda T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu düzenlemeler üzerinden hem sayılma koşulları hem de rapo alım süreci belirlenmiştir.

Engelli Raporu Hangi Hastalıklara Verilir

Englilik durumu taşıyan hastalıklar şeklinde olacak bir kısıtlama yapmak doğru değildir. Kanun tarafından yapılan düzenlemelerde engelli şu şekilde tanımlanmıştır: fiziksel, ruhsal, zihinsel veya duygusal yetilerindeki kayıplardan kaynaklı günlük yaşamın gereksinimlerini karşılamakta problem yaşayan ve çevreye uyum sağlamakta zorluk yaşayacak olan kişilere denir.

Bir diğer deyişle, eğer bireyin sahip olduğu rahatsızlık veya hastalık onun topluma katılımını engelliyor, yavaşlatıyor ya da kendi ihtiyaçlarını gidermekte zorluk yaşıyorsa o bir engel taşımaktadır. Bu yüzden bir hastalık veya engel sınırlandırması yapmak mümkün değildir.

Engelli Raporu Veren Hastaneler

Engelli raporu alınan yerler hakkında da kanun tarafından yapılmış bir düzenleme mevcuttur. Kanundan belirtilen koşulları sağlamayan hastanelerden alınan rapolar, devlet veya özel sektör tarafından sunulan haklardan yararlanabilme konusunda yardımcı olamaz.

Engelli raporu verebilecek yerler şu şekildedir:

  • Tam teşekküllü bir devlet hastanesi olmalıdır.
  • Tam teşekküllü bir üniversite hastanesi (devlete bağlı olmak kaydıyla) de olabilir.
  • Sağlık kurulu olan ve düzenli toplanan bir hastane verebilir.

Yukarıda belirtilen özellikte bir hastaneye yapılan başvuru ve muayeneler sonucunda engelli sayılma ve engelli raporu ile ilgili bir sonuca ulaşılır.

Engelli Sayılmak – Engelli Raporu

Engelli Raporu Nasıl Alınır

Engelli raporu alma yöntemi uzun işlemlerden oluşmamaktadır. Engelli birey ve eğer 18 yaşından küçükse velisi, hastaneye aşağıdaki evrakları vererek başvuru yapabilir.

  • Engelli bireyin 5 adet vesikalık fotoğrafı (bazı hastanelerde daha azı da yeterlidir),
  • Engelli bireyn kimlik kartı ve fotokopisi,
  • Hastane tarafından hazırlanmış dilekçe (gerekli yerler başvuru sahibi tarafından doldurulur),

Ardından verilen sıraya göre muayene olunması doktorlar ziyaret edilir ve onlar tarafından doldurulması gereken formlar tamamlatılır. Muayene işlemler bittikten sonra Sağlık Kurulu toplatısına engelli bireyin raporu gider. Kurulun onayından sonra engelli raporu çıkar.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise hastaneye erken gitmektedir. Çünkü, rapor sadece belli hastaneler tarafından belirli günlerde verildiği için yoğunluk olmama ihtimali oldukça düşüktür. Ayrıca, raporun çıkış süresi de hastaneden hastaneye ve o gün oluşan yoğunluğa göre değişmektedir. Bu yüzden raporun ne kadar sürede çıkabileceği ile ilgili kesin bir aralık vermek mümkün değildir.

İlgili Yazı

Engelliler İçin Sağlık Kurulu Raporu Nedir?

Hastalıklara göre Rapor Oranları

Engele göre oranlar da değişmektedir. Öncelikle bilinmelidir ki her hastalığın kendine ait bir cetveli vardır. Bu cetvel üzerinde özür-engel oranı eşleştirmesi yapılabilir. Bu cetvelin bir diğer amacı da doktordan doktora değişen öznel sonuçlarla dolu bir düzeni engellemektir. Bir diğer deyişle, bakanlık yaptığı bu düzenlemelerle engelli oranları ve rapoları için bir standart getirmiştir.

Her branşın cetveli de ayrıdır. Bu sayede ortaya çıkabilecek karışıklıklar engellenmiştir. Cetveller, Sağlık Bankalığı’nın onayladığı ve braşında uzman doktorlarca hazırlanmaktadır. Cetvellerdeki rakamların belirlenmesinde temel iki nokta şunlardır:

  • Bireyin hastalığı veya özrü tıbbi anlamada ne kadar ciddidir?
  • Bu hastalık veya özür, onun günlük yaşamını nasıl etkilemektedir.

Balthazard Hesaplama Cetveli

Balthazard yöntemi sayesinde birden fazla özrü bulunan bireylerin özür oranları hesaplanabilmektedir. Yine bakanlık tarafından düzenlenen yönerge doğrultusunda hesaplamalar yapılır.

Bir diğer deyişle, engelli sayılma ve engelli raporu konusunda bir problem yaşanmaması için devlet, birden fazla özrü bulunan vatandaşlar için bu hesaplama şeklini uygulamaktadır.


Yorum Yap

Yorum Yap