1. Ana Sayfa
 2. Haber
 3. Engelli Sağlık Kurulu Raporu Vermeye Yetkili Sağlık Kuruluşları

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Vermeye Yetkili Sağlık Kuruluşları

Engelli raporu alınabilecek kurumlar engelli bireylerin kendilerine tanınmış hak ve imkanlardan yararlanabileceği belgeyi temin edebilecekleri yerlerdir.

engelli-raporu-veren-hastaneler

Engelli raporu alınabilecek kurumlar engelli bireylerin kendilerine tanınmış hak ve imkanlardan yararlanabilmek için ihtiyaç duydukları belgeyi temin edebilecekleri yerlerdir. Bu belgeyi doğru yerden temin ettikten sonra durumlarını açıklamaları gereken her kamu kurumu veya kuruluşunda ya da özel sektöre bağlı yerlerde kullanabilirler.

Buradaki önemli nokta, alınan Engelli Sağlık Kurulu Raporu üzerinde bulunan engellilik oranıdır. Eğer bu rakam %40 ve üzerindeyse vatandaş tam olarak engelli haklarından ve onlara sunulan imkanlardan faydalanabilir. Bu rakam %20 veya üstündeyse ama %40’dan azsa bireyin yararlanabileceği imkanların sayısı daha kısıtlı olacaktır.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Almak için Lazım Olan Belgeler

Engelli raporu alabilmek için gereken evraklar listesi çok uzun bir liste olarak tanımlanamaz. Başvuruda bulunmak isteyenler aşağıda belirtilenleri hastaneye teslim etmelidirler.

 • Başvuru yapılan hastanenin vereceği ve başvuru sahibinin gerekli yerleri dolduracağı Engelli Raporu Başvuru dilekçesi eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanıp hastaneye verilmelidir.
 • Başvuru yapan bireyin nüfus cüzdanı ve onun fotokopisi, hastaneye verilmelidir.
 • Başvuru sahibine ait 5 adet vesikalık fotoğraf bulundurmak yararlı olacaktır çünkü kimi hastanelerde 2 fotoğraf yetebilirken kimi hastanelerde de bu rakam 5’e çıkmaktadır.

Gerekli evrakların tesliminin ardından veznede bir form verilir. Bu form, başvuru sahibi tarafından muayene olunan doktoralara imzalatılır. Muayeneler tamamlandıktan sonra bu belgedeki sonuçlara göre sağlık kurulunun onayı alınır.

Engelli Sağlık Raporu Alınan Hastaneler

Engelli raporu veren hastaneler kanunda belirtilen koşulları barındıran hastanelerdir. Bunların başlıca göze çarpan özellikleri şunlardır:

 • Devlet hastanelerinden alınabilir.
 • Develete bağlı üniversite hastanelerinden bu rapor alınabilir.
 • Yukarıda belirtilen hastanelerin tam teşekkülü olması gerekir.
 • Yataklı Tedavi Kurumları İşletme Yönetmeliği’nde belirtilen koşullara göre tam teşkküllü hastanede olması gereken branşlar şu şekilde sıralanır: iç hastalıkları, genel cerrahi, göz, kulak burun boğaz, nöroloji, ruh sağlığı ve hastalıkları branşlarının uzmanları hastanede bulunmalıdır.
 • Bu hastanelerde sağlık kurulu toplanmalıdır.
İlgili Yazı

Engelli Raporu Hesaplama Nasıl Yapılır?

Oturulan adrese en yakın tam teşekküllü devlet hastanesine giderek engelli raporu alınabilir. Eğer başvuru yapacak birey 18 yaşını henüz doldurmamışsa yanında velisiyle giderek engelli sağlık kurulu raporu almak için başvurabilir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Ne Zamana Kadar Geçerlidir?

Engelli raporu geçerlilik süresi başvuru yapılan hastanedeki kurulun onayıyla sürekli veya geçici olacak şekilde ikiye ayrılır. Hastanenin sağlık kurulu, engelli bireyin rahatsızlığının tedavisinin mümkün olduğunu düşünmüyorsa sürekli rapor verebilir. Eğer bireyin probleminin tedavisi mümkünse ya da engellilik oranı ileride düşebilecek durumdaysa geçici bir rapor verilir. Bu durumda, kişi  süre bitimine yakın tekrar bir tam teşekküllü bir hastaneye başvurarak yeni rapor başvurusunda bulunur.

Engelli Sağlık Kurulu Raporuna İtiraz Yolu

Engelli raporuna itiraz imkanı vardır. Bu itiraz yine başvuru sahibi vatandaş ya da 18 yaşından küçüklerse onların velileri yapabilir. İtirazlar, bağlı bulunan ildeki İl Sağlık Müdürlüğü’ne aşağıdaki belgelerin teslimiyle yapılır.

 • İtiraz dilekçesi,
 • Alınan sağlık raporunun örneği,

İtiraz sonrası, yeni yapılacak muayeneler bir başka sağlık kurumu tarafından yapılır. Bu muayenelerden sonra ilk raporla aynı sonuç çıkması halinde kesinleşmiş olur. Farklı bir sonuç çıkarsa engelli hakem hastanesine sevk yapılır. Bu hastaneden verilen raporun sonucu kesin sonuç olur.

Engelli Hakem Hastanesi

Hakem hastaneleri, başka hastaneler tarafından verilen raporlarda usul ve fenne uygunsuzluk bulunması durumunda engelli raporunun kesin sonucuna ulaşılması için başvuru  yapılan hastanelerdir.

Engelli sağlık kurulu raporu vermeye yetkili olan hakem hastane sayısı 48 tanedir. Birçoğu büyükşehirlerde bulunan bu hastaneler, yaptıkları muayeneler sonucu hazırlanan rapora göre yine hastane kurulu onay veya red verir.


Yorum Yap

Yorum Yap