1. Ana Sayfa
 2. Nasıl Alınır?
 3. Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır, Ücreti Ne Kadar?

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır, Ücreti Ne Kadar?

Engelli kişilerin sağlık kurullarına girerek sağlık raporu alması zannedildiği kadar zor bir işlem değildir. Ayrıca engelli raporunun belirli bir ücreti vardır.

engelli-raporu-alma-kapak

Engelli sağlık raporu almanın yolu ve maliyeti, engelli vatandaşların durumlarını kanıtlamak için gireceği sürecin hakkında bilgi sahibi olunması gereken noktalarındandır. Alınacak olan bu raporun yasalarda belirtilen şekilde ve nitelikte hazırlanması gerekir. Ayrıca, herhangi bir zaman kaybı yaşamadan belgeyi alarak engelli bireyin süreç boyunca daha çok yorulması engellenmiş olur.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu sayesinde engelli bireyler kendilerine tanınmış haklardan ve günlük hayatlarını kolaylaştıran yardımlardan faydalanma fırsatı bulurlar. Devlet sağladığı bu imkanlardan yararlanmak için gereken raporun alınma süreci aşağıdaki bölümlerde anlatılmıştır.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Veren Hastaneler

Engelli raporu alınabilen hastaneler şu an için kamu hastaneleridir. Bu rapora sahip olmak isteyen engelli vatandaşların en yakın devlet hastanesine giderek başvuru yapmaları gerekir. Başvuru yapılacak hastanenin sahip olması gereken en önemli özellik ise onun tam teşekküllü olup olmamasıdır. Engelli raporu sadece tam teşekküllü devlet hastanelerinde verilebilmektedir. Devlete bağlı olan üniversite hastanelerinde de bu rapor alınabilir.

Her hastanenin sağlık kurulu, farklı bir iş günü toplanabilir. Bu yüzden hastaneye gitmeden konu hakkında bilgi alınması gerekir. Sağlık raporu sadece belli hastanelerde, belli günler verildiği için yoğunluk olması muhtemeldir.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu için Gerekli Evraklar

Engelli raporu için gereken belgeler, hastanede başvuru esnasında ve muayeneler esnasında lazım olmaktadır. Bu evraklar aşağıda madde madde belirtilmiştir.

 • Engelli Sağlık Kurulu Raporu almak için talepte bulunulduğunu belirten, hastanenin hazırladığı ve bilgilerin başvuru sahibi tarafından doldurulacak olan dilekçe,
 • Kimlik kartı ve onun fotokopisi,
 • Engelli vatandaşa ait 5 adet vesikalık boyutunda fotoğraf,

Yukarıdaki belgeler başvuru esnasında vezneye teslim edilir ve ardından verilen sıraya göre doktorlar ziyaret edilir. Eğer veznede başvuru sahibine doktorlara imzalatılması gereken bir evrak verildiyse, başvuru sahip onu da yanında taşıyarak doktorlara muayene sonrası doldurtur.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu
Engelli Sağlık Kurulu Raporu

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Ne Kadar Sürede Verilir

Engelli raporu ne zaman çıkar sorusunun net bir cevabı yoktur. Ortalama süre hastaneden hastaneye değişebilir. Hatta o gün gelen hasta sayısına göre de raporun çıkış süresi değişebilir. Muayene olunan doktorlar tarafından hazırlanan rapor, en son sağlık kurulunun onayıyla verilir ya da reddedilir. Başvuru sayısı çok ise inceleme süresi de orantılı olarak artacaktır.

Engelli sağlık kurulu raporu alma süresi hakkında en doğru bilgi hastaneye gidildiğinde alınır. Görevliler hem tahmini süreyi hem de sağlık kurulunun toplanış ve dağılış saatinin bildikleri için süre konusunda daha tutarlı bir cevap vereceklerdir.

İlgili Yazı

Engelli Raporu ile ÖTV’siz Araba (Araç) Nasıl Alınır?

Engelli Sağlık Kurulu Raporu Hangi Hastalıklara Verilir

Engelli raporu kimlere verilir sorusunun cevabı her engelli birey değildir. Bu raporu almanın şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • Hastanedeki muayenelere eksiksiz girilmesi gerekir.
 • Sağlık kurulu tarafından onay verilmesi gerekir.
 • Yapılan muayeneler sonucu engellilik oranı %40 veya üzeri olan vatandaşlar, devletin verdiği engelli haklarından faydalanabilirler.
 • Engelli oranı %20 ile %40 arası olanlar sadece özel eğitim hakkından faydalanabilir.

Eğer tek bir hastalık varsa o branşın uzmanının muayene sonucu etkili olacaktır. Ancak birden çok hastalık varsa aşağıdaki branşların uzmanı da engel tespitinde rol oynamaktadır.

 • İç Hastalıklar,
 • Kulak Burun Boğaz Hastalıkları,
 • Nöroloji,
 • Ruh sağlığı ve hastalıkları,
 • Genel cerrahi,
 • Göz hastalıkları.

Engelli Raporu Hesaplama

Engellilik oranı hesaplama cetveli Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanmaktadır. Her branşın kendine uygun engellilik oranı cetveli vardır. Muayene esnasında doktor buna göre raporu doldurmaktadır. Eğer engelli birey birden fazla hastalığa sahipse toplam engel oranının hesaplanmasına Balthazard hesaplama cetveli kullanılır.

Engelli Sağlık Kurulu Raporu alındığında engelli vatandaşın engellilik oranı belge üzerinde yazacaktır. Bu oranı ve belgeyi, haklarını almak ve ona özel imkanlardan faydalanmak için kullanabilecektir.


Yorum Yap

Yorum Yap