1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Bakanlık EKPSS İçin Mobil Uygulama Geliştirdi

Bakanlık EKPSS İçin Mobil Uygulama Geliştirdi

Bakanlık özel eğitim öğrenci ve mezunlarının Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı'na (EKPSS) hazırlık sürecine destek sağlayacak mobil uygulamayı hayata geçirdi.

ekpss

Bakanlık özel eğitim öğrenci ve mezunlarının Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (EKPSS) hazırlık aşamasına destek olacak mobil uygulamayı hayata geçirdi.

Bakan  Selçuk, özel eğitim gereksinimi olan öğrenci ve mezunların EKPSS’ye mobil uygulama ile kolayca hazırlanabileceğini ifade etti. Koronavirüs nedeniyle yüz yüze eğitimin yapılamadığı bu dönemde, öğrencilerin EKPSS’ye hazırlıkta güçlüklerle karşılaştığını belirtti.

Bakan: “Öğrencilerimizin İstihdamını artırmak için hazırladık”

Milli Eğitim Bakanlığı olarak, bu sorunların giderilmesi için hemen bir çalışma başlattıklarını belirten Selçuk, şunları kaydetti:

“Mobil uygulamayı, öğrencilerimizin kolay kullanarak sınava hazırlanabilmesi ve böylece istihdamlarının artırılmasına destek olmak için tasarladık ve bugün uzun süredir üzerinde çalıştığımız uygulamayı hizmete alıyoruz. Mobil uygulama, arkadaşlarımız tarafından geliştirildi, içeriklerle zenginleştirildi ve ücretsiz olarak erişime açıldı. İçerikler sürekli geliştirilecek. Bu süreci koordine eden Bakan Yardımcım Mahmut Özer’e, Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürüm Mehmet Nezir Gül, Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Özgür Türk ve çalışma arkadaşlarına çok teşekkür ediyorum.”

Ders Anlatımı ve Soru Çözümleri’de Bulunmakta

Uygulama, Özel Eğitim ve Rehberlik Genel Müdürlüğünce, koronavirüs salgını sebebiyle EKPSS’ye hazırlıkta kaynak sıkıntısı yaşayan özel eğitim öğrenci ve mezunları için oluşturuldu. Adaylara, sınavlara daha verimli ve kolay hazırlanma imkanı sunmak amacıyla geliştirilen içeriklerde uygulamada yer almakta.Ders anlatımları, soru çözümü videoları gibi EKPSS hazırlık sürecini kolaylaştırmayı hedefleyen pek çok içeriğin yanı sıra interaktif kullanım özelliğine de sahip olarak sunuluyor.

Adaylar, çözmekte zorlandıkları soruları, ekran fotoğrafı şeklinde Milli Eğitim Bakanlığı uzmanlarına gönderebilecek. Böylece alanında uzman yetkililer tarafından çözülen soruların cevaplarına ulaşabilecek.

Görme Engelli Bireyler için Sesletim Özelliği

Sınav kapsamındaki Türkçe, matematik, tarih, coğrafya, vatandaşlık ve güncel bilgiler alanındaki ders konuları, özel eğitim ihtiyacı olan bireylerin öğrenme özellikleri dikkate alınarak hazırlandı. Özellikle, ara yüzün basit ve kullanışlı tasarıma sahip olmasına özen gösterildi. Görme engelli bireyler için içerikler, ekran okuyucu programların “sesletim” yapabildikleri metin formatı olarak oluşturuldu. Okuma programlarının seslendiremediği terimsel ifadeler “mp3” formatında hazırlanarak uygulamaya eklendi.

Zihinsel Engelli Bireyler İçin Zenginleştirildi

Zihin engelli bireylerin ders konularını etkili öğrenebilmeleri hedefiyle içeriklerin tamamı  zenginleştirildi. Sayfalar sade ve dikkat dağıtmayacak özellikte tasarlandı. Her ders konusunu pekiştiren konu örnekleri, konu sonu değerlendirme soruları, konuyla ilgili soru çözüm videoları da uygulamaya eklendi.

Uygulama Ücretsiz İndirilebiliyor

Uygulamayı aşağıdaki linklerden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Android için : Tıklayın

Apple için : Tıklayın


Yorum Yap

Yorum Yap