1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. 2020 EKPSS Sınav ve Başvuru Takvimi

2020 EKPSS Sınav ve Başvuru Takvimi

2020 EKPSS sınavına girmek isteyen adaylar, ÖYSM aday giriş sistemi üzerinden sınav işlemlerini gerçekleştirmelidir. Detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.

2020 EKPSS Sınav ve Başvuru Takvimi

EKPSS başvurusu, 2020 yılında gerçekleştirilecek sınav için yapılmaktadır. ÖYSM tarafından gerçekleştirilen engelli kamu personeli seçme sınavı, 2 yılda bir olacak şekilde düzenlenmiştir. 2020 EKPSS sınavına girmek isteyen adaylar, ÖYSM aday giriş sistemi üzerinden sınav işlemlerini gerçekleştirmelidir. EKPSS sınavına giren ve başarı yakalayan engelliler, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmaya başlamaktadır. Tıpkı KPSS’de olduğu gibi, EKPSS’de de atamalar kura sistemiyle gerçekleştirilir.

2020 EKPSS Başvuruları Hangi Tarihte Yapılacaktır?

EKPSS başvuru tarihi 24 Ocak 2020 ila 12 Şubat 2020 olarak belirlenmiştir. İki tarih arasında yapılan tüm başvurular, EKPSS için kabul edilmektedir. 2020 EKPSS başvuruları, ÖSYM resmi internet sitesi olan www.ais.gov.tr adresi üzerinden gerçekleştirilmektedir. EKPSS gerçekleştirilme tarihi 27 Mayıs 2020 olarak belirlenmiştir. Adayların hangi okullarda sınava gireceği, ÖSYM üzerinden açıklanacaktır.

2020 EKPSS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

EKPSS sonuç açıklamaları, 27 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleştirilecektir. EKPSS sonuçlarına erişmek için, ÖSYM aday işlemleri sistemi kullanılmalıdır. www.ais.gov.tr adresine tıklayarak, AİS giriş ekranı açılmalıdır. T.C. kimlik numarası ve ÖSYM şifresi kullanılarak, aday işlemleri sistemine giriş yapılacaktır. Aday işlemleri sistem girişi yapıldıktan sonra “Başvuruların/Sonuçlarım” bölümüne tıklanarak, EKPSS sonuçları öğrenilebilir.

EKPSS Kura Başvurusu Hangi Tarihte Yapılacak?

Engelli personel alımı için yapılan EKPSS sonuçları açıklandıktan sonra, kura sistemiyle atamalar gerçekleştirilecektir. Kura sistemine dahil olmak isteyen kişiler, 28 Nisan 2020 ila 12 Mayıs 2020 tarihleri arasında kura başvurusu yapmak zorundadır.

EKPSS Başvuru Şartları Nelerdir?

EKPSS başvurusunda gerekli olan şartlar şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Engelli memur adaylarının en az %40 oranında engel raporuna sahip olması gerekir.
  • Adaylar 18 yaşından büyük olmalıdır.
  • Engelli adayların sınava girmesi için en az ortaöğretim, ön lisans ya da lisans mezunu olması zorunlu tutulmuştur. Adayların eğitim durumuna göre, atanacak statüler belirlenmektedir.
  • EKPSS başvurusunun yapılmasının ardından, harç ödemeleri yapılmalıdır.

Geç başvuru tarihleri içerisinde sınav başvurusunu gerçekleştiren adaylar, geç başvurunun yapıldığı aynı gün içerisinde saat 23.59’a kadar harç işlemlerini tamamlamak zorundadır. ÖSYM internet sitesi üzerinden e-işlemler bölümü kullanılarak, “ÖDEMELER” sekmesine tıklanmalı ve kart bilgileriyle harç ödemesi yapılmalıdır.


Yorum Yap

Yorum Yap